۲٫۸۰۰ مگاوات برای چای نخوردن

چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

|

اشتراک‌گذاری

برگشت به آموزش

۲٫۸۰۰ مگاوات برای چای نخوردن

 

میلاد قاسم‌ زاده، رئیس واحد بازاریابی و ارتباطات یکپارچه فناپ

 

در انگلستان پدیده عجیبی به نام TV Pickup وجود دارد،‌ انگلیسی‌ها در زمان‌های مختلف همه باهم پای تلویزیون هستند و به تماشای یک برنامه می‌نشینند، از یک مسابقه فوتبال تا قسمت آخر یک سریال محبوب؛ این علاقه‌مندان در زمان استراحت بین دو نیمه یا وقتی که بین سریال تبلیغات نشان داده می‌شود، همه با هم یک کار تکراری می‌کنند!

کتری برقی منزل را برای گرم کردن آب و چای خوردن روشن می‌کنند.

 

شاید به نظر اتفاق ساده و پیش پا افتاده‌ای باشد ولی در چهارم جولای سال ۱۹۹۰ که تیم فوتبال انگلیس در نیمه‌نهایی جام جهانی با آلمان مسابقه داشت و بازی به پنالتی کشیده شد، بیش از یک میلیون کتری روشن شد و باعث تحمیل بار اضافه‌ای معادل ۲٫۸۰۰ مگاوات به شبکه برق انگلستان شد! این اتفاق بارها تکرار شده و کتری‌های زیادی پر از آب جوش شدند ولی بدون استفاده مانده و سرد شده‌اند.

 

برای اینکه بزرگی این اتفاق را به درستی درک کنید، بدانید که نیروگاه اتمی بوشهر با ظرفیت ۷۰۰ مگاوات فعالیت می‌کند.

لیلا آکاروغلو که پیشگام نگاه به توسعه پایدار در طراحی محصول است در سخنرانی تد خود می‌گفت:«در انگلستان ۹۷٪ خانه‌ها کتری برقی دارند و در نظرسنجی که انجام شده ۶۷٪ از این افراد گفتند که بیش از حد آب گرم می‌کنند».

اگر در طراحی کتری برقی‌ها نگاه بهتری به توسعه پایدار وجود داشته باشد، حجم آنها کمتر شود، یا با نمایش یک نشانه‌گر به مصرف‌کننده نشان دهیم برای یک لیوان چای چقدر آب لازم است و آب اضافه گرم نکند، تاثیر بزرگی در محیط زیست، اقتصاد و خواهد گذاشت.

روزانه ۱۲ میلیون مسیریابی در نشان انجام می‌شود. اگر پیشنهاد نشان، مسیر بهینه‌ای که فقط ۱ کیلومتر کمتر از تصمیم ماست باشد، معادل ۳ هزار برابر فاصله زمین تا ماه در رانندگی صرفه جویی می‌شود!

 

«توسعه پایدار» مفهومی است که به واسطه پیامدهای منفی زیست‌محیطی و اجتماعی ناشی از رویکردهای توسعه یک‌جانبه اقتصادی پس از انقلاب صنعتی و تغییر نگرش بشر به مفهوم رشد و پیشرفت پدید آمده ‌است. این مفهوم تلاش دارد که با نگاهی نو به توسعه، اشتباهات گذشته بشری را تکرار نکند و توسعه‌ای همه‌جانبه و متوازن را رقم بزند.

 

شما در طراحی محصولات خودتان نیم نگاهی به توسعه پایدار دارید؟

انگلستان در آن بازی ۲ پنالتی خراب کرد و باخت، آلمان هم در فینال ایتالیا را شکست داد و قهرمان شد.

 

 

 

 

تگ ها

توسعه پایدار

مسیریابی

نشان

اخبار پیشنهادی

مأموریت اولیه فناپ در ابتدا، طراحی و تهیه راهکار بانکی بومی ایرانی با توجه به تخصص و دانش روز جوانان ایرانی بود که با عنایت خداوند محقق گردید.

سکوی خلق آینده

فایل لوگوهای فناپ