اشک ها و لبخند ها برای آینده اکوسیستم استارتاپی ایران

اشک ها و لبخند ها برای آینده اکوسیستم استارتاپی ایران

دکتر شهاب جوانمردی مدیرعامل هلدینگ فناپ درباره آینده اکوسیستم استارتاپی ایران نوشت: امسال در آخرین نشست از رویداد پنجمین یلدای کارآفرینان استارتاپی به گفت‌‌و‌گو در خصوص آینده نوآوری و اکوسیستم استارتاپی ایران پرداختیم و علاوه بر مرور اجمالی تاریخچه‌ این زیست‌بوم از ابتدای دهه‌ هشتاد و بررسی کلی اجزای مختلف آن طی دو دهه‌ گذشته، ‌با دقت بیشتری درباره چهار موج اساسی هشت سال اخیر بحث شد و چهار شاخصه‌‌ هویت اولیه، داستان‌های موفقیت، شکل‌گیری اجزا و زنجیره‌ ارزش اکوسیستم و در نهایت تامین مالی و توسعه‌ سرمایه‌گذاری در زیست‌بوم مورد توجه واقع شد.

او نوشته است: در این بین هرچند که خوش‌بینی نسبتاً بالایی در اکثریت اعضای پنل نسبت به آینده‌ اکوسیستم به چشم می‌خورد اما نگرانی‌های عمده‌ای نیز مطرح شد. دکتر جوانمردی در ادامه به رئوس مهم نگرانی های مطرح شده پرداخته و افزود: نیاز شرکت‌های پیشرو این زیست‌بوم به دانش‌ و تجربه‌ی بین‌المللی و نیز توسعه‌ فرامرزی کسب و کارهایشان که در شرایط تحریم غیرممکن است. همچنین ورود منابع مالی مجموعه‌های عمومی غیردولتی که در شکل مالکیت توام با مدیریت، ظهور می‌یابد و منطق کسب و کاری بخش خصوصی را در راهبری آنها کمرنگ می‌کند.

او در ادامه یادداشت خود افزود: ورود منابع دولتی و غیرخصوصی از سوی مدیرانی که چون سود و زیان در عایدی مالی آنها بی‌تاثیر است با منطق اقتصادی تصمیم نمی‌گیرند، از دیگر نگرانی های مطرح شده است. در عین حال پررنگ شدن دیدگاه‌های امنیتی در مالکیت و راهبری کسب و کارها که فضا را برای ورود سهام این شرکت‌ها به بورس،‌ با چالش مواجه کرده است. همچنین سوق دادن دانشگاه‌ها به شرکت‌داری و تضعیف ماموریت اصلی دانشگاه‌ها و توجه دادن سیاست‌گذاران به سهم اندک خالص اثرگذاری دانش‌بنیانی در اقتصاد کشور و غفلت از تاثیر نقش اقتصاد نوآوری در رقابت‌پذیری بخش‌های سنتی‌تر و متقدم اقتصاد از دیگر دغدغه های مطرح شده است.

او غفلت از اینکه سقف توسعه اقتصادی استارتاپ‌های کشور اقتصادی بوده که ابعاد کیک آن کاهنده و رو به کوچکتر شدن است را دیگر نگرانی قابل توجه دانست. مدیرعامل هلدینگ فناپ در ادامه به پیشنهادهای مطرح شده در یادداشت خود افزوده است: لزوم توجه به سرمایه‌گذاری ماجراجویانه‌ای شرکتی که منابع بخش‌های متقدم‌تر اقتصاد را در راستای توسعه نوآوری و رقابت‌پذیری در خدمت محصول به کار می‌گیرد و بخشی از کمبود منابع در اکوسیستم را جبران می‌کند و همچنین اهمیت توجه به آموزش مهارت‌های نرم در دانشگاه‌ها برای کارآمدی هرچه بیشتر فارغ‌التحصیلان از جمله پیشنهادهای قابل طرح بود. بر اساس نوشته او لزوم تفکیک مالکیت از مدیریت در مدیریت بخش‌های مختلف اکوسیستم و واگذاری کار به مجربین این عرصه به منظور جلوگیری از مداخله‌حاکمیت در راهبری و کنترل کسب و کارها و همچنین لزوم نقش‌آفرینی بیشتر کارآفرینان الهام‌بخش و با سابقه در قالب تشکل‌ها و نهادهای صنفی معتبر و اتصال بین نسلی در راهبران کسب و کارهای قدیم و جدید به منظور گشودن مسیرهای آینده برای نسل‌های بعد و در نهایت تشویق دولت‌ها برای حرکت در مسیر دولت کارآفرین با هدایت سرمایه‌گذارهای آن در کلان موضوعات مورد نیاز کشور یا دنیا، با توجه به اینکه این‌گونه موضوعات با ریسک بالایشان در گام‌های اول، مورد توجه بخش خصوصی نیستند، از دیگر پیشنهادهای قابل توجه است.

گفتنی است، رویداد یلدای کارآفرینان استارتاپی از سوی نشریه شنبه به صورت آنلاین برگزار شد؛ در این رویداد، مدیران استارتاپ‌های بزرگ و کوچک، صندوق‌های خطرپذیر، شتاب‌دهنده‌ها، فضاهای کار اشتراکی، استارتاپ استودیوها و فعالان استارتاپی گرد هم آمدند تا وضعیت اکوسیستم استارتاپی ایران را در سالی که گذشت ارزیابی و افق‌های سال بعد را ترسیم کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه