حلقه نوآوری در ید قدرت جمعی

مدیر مرکز نوآوری و فناوری فناپ معتقد است که مردم را باید در شکل‌گیری و هدایت حرکت‌های جمعی جدی گرفت و از قدرت جمع در حوزه نوآوری بهره برد.

مصطفی نقی‌پورفر که با موضوع "شهروند هوشمند، اهمیت قدرت جمعی" در یکی از پنل‌های همایش شهر هوشمند که یکم و دوم شهریورماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد سخنرانی می‌کرد به حرکت‌های جمعی و قدرتی که در پس این فعالیت‌ها پنهان است اشاره داشت.

او با ذکر مثال‌هایی در این زمینه گفت: انقلاب ایران در سال 1357 یا پیروزی ایران در جنگ تحمیلی یا حتی راهپیمائی اربعین، همگی نمونه‌هایی بارز از تحقق قدرت جمعی و قدرت مردم است؛ حرکت‌هایی جمعی که مردم آنها را مدیریت می‌کنند.

نقی‌پورفر با ذکر این مثال‌ها تلویحا به رابطه میان کرادفاندینگ (سرمایه‌‌گذاری جمعی) و قدرت مردم اشاره کرد و گفت: کرادفاندینگ که یکی از حلقه‌های زنجیره ارزش نوآوری است را در قالب یک پروژه به عنوان "فاندوران" در مرکز نوآوری و فناوری فناپ پیاده‌سازی کردیم.

مدیر مرکز نوآوری و فناوری فناپ با بیان اینکه در تولد یک‌سالگی این پروژه تاکنون 25 کمپین در فاندوران راه‌اندازی شده که دست‌کم 10 کمپین با موفقیت به انجام رسیده است، گفت: "من یک کودک هستم" یکی از همین کمپین‌های موفق بود که با حرکتی جمعی به‌منظور آگاهی‌رسانی به مردم برای اصلاح رفتار با کودکان کار و ترویج کتابخوانی و آموزش به آنها صورت گرفت. یا حتی کمپین "اولین قلمه" نیز مثالی از حرکت جمعی دیگری برای حفاظت از محیط زیست بود.

او ادامه داد: موفقیت این کمپین‌ها نشان‌دهنده این است که تا چه اندازه باید مردم را در شکل‌گیری و هدایت حرکت‌های جمعی جدی گرفت و تمام این‌ها مثالی برای استفاده از قدرت جمع در حوزه نوآوری بود.

نقی‌پورفر تصریح کرد: اغلب فکر می‌کنیم که برای شکل‌گیری و تحقق یک پروژه باید دولت و سرمایه‌گذاران حضور داشته باشند، در حالی‌که می‌توان چنین فرصتی را به مردم داد.

به گفته وی،‌ گاهی می‌توان صورت مسایل شهری را پیش روی مردم گذاشت و اجازه داد که آنها در رفع و حل مسایل کمک کنند و حاکمیت نیز ناظر بر این جریان باشد.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه