ناگزیریم به هوشمندسازی

حسین اسلامی، قائم‌مقام مدیرعامل و معاون توسعه کسب‌و‌کار فناپ


مزایای سرزمین هوشمند برای بسیاری از مخاطبان این مفهوم، شیرین ولی نامشخص است زیرا تعریف دقیق و مشخصی برای آن ارائه نشده است. هرچند این مفهوم با توجه به میزان وجود زیرساخت‌ها و علاقمندی ساکنین یک سرزمین متفاوت است.

برای شروع و قبل از هر چیزی مفهوم سرزمین هوشمند باید تدقیق شود و این به معنای قبول یک چارچوب برای این مفهوم است. نکته اول وجود بستر لازم برای شکل‌گیری این مفهوم است. زیرساخت‌هایی که باید در یک سرزمین وجود داشته باشند تا بتوان آن را سرزمین هوشمند اطلاق کرد. زیرساخت‌هایی هم‌چون مراکز داده، زیرساخت‌های ارتباطی و نقاط تماس با تجربه کاربری استاندارد که این موضوع آخر ما را به نکته بعد رهنمون می‌کند که همان اراده به فرهنگ و علاقه عموم به استفاده از زیرساخت‌ها در نقاط تماس با مخاطبان است. محتوایی که باید تولید و با تکنیک‌های درستی به عموم مردم توسط گروه‌های مرجع جامعه آموزش داده شود.

حقیقت آن است که مردم هر سرزمینی حق دارند تا وقت‌شان تلف نشود، در هوایی تمیز تنفس کنند، بتوانند وقت بیشتری را با خانواده خود بگذرانند و لذت بیشتری از زندگی خود ببرند. با توجه به افزایش جمعیت شهرها، تنها راه ممکن حرکت در راستای هوشمندسازی شهرها و سرزمین‌مان است. چیزی که تا به حال کمتر اتفاق افتاده زیرا ظرفیت دولت‌ها برای این کار محدود است. نقش حاکمیتی دولت‌ها در ارائه مجوزهای لازم به شرکت‌های خصوصی، منجر به سرعت بخشیدن به این روند و چشیدن طعم شیرین زندگی در چنین سرزمینی خواهد شد چرا که مردم ایران‌زمین لیاقت آن را دارند.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه