علی دانشگر مدیرعامل شرکت داتین: فین‌تک‌ها را حمایت می‌کنیم

علی دانشگر از آن دسته مدیران حوزه بانکی است که ضمن اشراف به روندهای روز بانکداری الکترونیکی در دنیا، نگاه باز و رو به جلویی نیز نسبت به آن‌ها دارد و از طرفی به واقعیت‌های بازار ایران در این فضا نیز به خوبی آشناست. با دانشگر درباره مباحث مختلفی در حوزه بانکداری الکترونیکی صحبت کردیم اما با توجه به داغ شدن مبحث فین‌تک‌ها در این روزها، بخشی از گفتگوی او در خصوص استارت‌آپ‌های حوزه مالی را از نظر می‌گذرانید. با ما در این گفتگو همراه باشید.

یکی از روندهای کنونی دنیا در خصوص کربنکنیگ استفاده از سیستم‌ ابری (cloud) برای ذخیره‌ و پردازش داده‌هاست که هزینه بانک‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. داتین چه میزان بر چنین پروژه هایی تمرکز دارد؟ به نظر شما این موضوع در ایران قابل پیاده‌سازی است؟

به نظرم به این زودی‌ها بانک‌ها وارد این موضوع نمی‌شوند. بحث فضای ابری در روندهای جهانی مطرح است اما از آنجایی که ما به واسطه کارمان با خیلی از بانک‌های مطرح دنیا در ارتباط هستیم باید بگویم کلا بانک‌ها اعم از داخلی و خارجی نسبت به تغییر سیستم محتاط هستند. بحث فضای ابری در خیلی از موضوعات الان راه‌اندازی شده و کار می‌کند ولی اینکه مثلا کربنکینگ روی فضای ابری عرضه شود نمی‌توانم بگویم هیچ‌وقت اتفاق نمی‌افتد، چون به نظر من این اتفاق بالاخره می‌افتد، ولی شاید به این زودی‌ها نباشد. زیرا خیلی از فاکتورهای اعتمادی و امنیتی زیاد وجود دارد که در ابتدا باید دید رگولاتور یعنی بانک مرکزی در خصوص این موضوعات چه نظری دارد. چون واقعیت این است که خیلی وقت‌ها بانک‌ها ترجیح می‌دهند دیتاسنترهای‌شان هم جلوی چشمان خودشان باشد.

چند سالی است که موضوع بانکداری باز و قراردادن API بانک‌ها برای ارائه سرویس‌های مدرن و ارزش‌افزوده مورد توجه برخی از بانک‌ها قرار گرفته است. استارت‌آپ‌های فین‌تک متعددی هم شکل گرفته‌اند. اما هنوز قوانین دست‌و‌پاگیری بر سر راه آنها وجود دارد. مانند برخوردی که چندی پیش با درگاه‌های پرداختی شد که یکباره تعداد زیادی از آنها را مسدود کردند. از یک سو همه به لزوم نوآوری در سرویس‌ها و جذب مشتریان بیشتر صحبت می‌کنند. از یک سو مانع‌تراشی می‌شود. به نظر شما مشکل کجاست؟

ببینید به فین‌تک‌ها می‌گویند financial disrubtive technology و اصلا واژه disrubtive یعنی برهم‌زننده. یعنی می‌آید آن چیزی را که به صورت معمول و سنتی وجود داشته، بر هم می‌زند و وقتی هم بخواهد چیزی را بر هم بزند طبیعی است که برخی هم جلویش مقاومت می‌کنند و این طبیعی است در همه دنیا. حالا مثلا جاهایی مثل امریکا فضای کسب و کاری‌اش باز است و برای هر چیزی ناظر و رگولاتور وجود ندارد و می‌گویند اگر کسی توانست چیزی راه بیاندازد که بتواند رقابت کند و بازار بگیرد کاری به کارش ندارند. مثلا الان به تازگی رئیس صنف اتحادیه تاکسی‌رانی در خصوص اسنپ و تپسی موضع گرفته‌ است. می‌خواهم بگویم این اتفاقات عجیب نیست. زمان می‌برد تا این‌ها به تعادل برسند و مثلا خود تاکسی‌رانی بشود یکی از مشتریان این کسب و کارهای جدید. یا فرض بفرمایید یک استارت‌آپی بتواند خیلی راحت در حوزه مالی سرویس جدیدی را بدهد ولی مثلا آن سرویس واقعا پشتش خلق پول باشد. یا از نظر امنیتی بعضی موارد را در نظر نگرفته باشند و خطراتی را ایجاد کند. می‌خواهم بگویم همه این‌ها ممکن است. منظورم این است اگر کسی فکر کند تا ابد می‌تواند با این رویکرد مبارزه کند و مرتب به آن‌ها برچسب بجسباند و آن‌ها را تعطیل بکند، این فکر درستی نیست. وقتی فین‌تک‌ها در ابتدای ورودشان به بازار کارشان می‌گیرد و مقابلشان مقاومت می‌شود، این هم چیز عجیبی نیست. یعنی استارت‌آپ‌ها نباید دلسرد شوند و از سوی دیگر کسانی هم که مقابل این جریان می‌ایستند با زور و فشار نمی‌توانند ادامه دهند.

رویکرد شما در این خصوص چیست و مشخصا داتین چه رویکردی را دنبال می‌کند؟

ما از هر دو وجه وارد ماجرا شدیم. یک وجه ماجرا این است که ما عرضه‌کننده سیستم‌ بانکی هستیم و سیستم‌هایمان را داریم به سمت API باز می‌بریم و همین الان هم داریم. در مرکز نوآوری فناپ هم آزمایشگاهی با نام fintech lab دایر کردیم تا در آنجا کسانی که می‌خواهند از سرویس‌های API ما استفاده کنند و برنامک بنویسند می‌توانند مراجعه کنند و از خدمات ما استفاده کنند، منتها به صورت جامع و با رعایت استانداردهایش. الان در اروپا این موضوع Open banking خیلی جدی گرفته شده و برای مثال در انگلستان اجباری شده که بانک‌ها از یک تاریخی به بعد باید APIهایشان را در دسترس فین‌تک‌ها قرار دهند تا آنها بتوانند سرویس‌های جدید و ارزش افزوده ایجاد کنند. منتها یک استاندارد PSD2 هم نوشتند که ناظر به این موضوع باشد و طبیعتا تا حدی که به امنیت بانک لطمه نخورد فین‌تک‌ها به API‌ها دسترسی داشته باشند. حالا در ایران هم طبق یک سری ضوابط کسانی که سیستم‌های بانکی عرضه می‌کنند مثل ما ای‌پی‌آی را بدهند و بانک‌ها هم این ای‌پی‌آی‌ها را در اختیار فین‌تک‌ها بگذارند. ما الان هم سمت فراهم شدن ای‌پی‌آی، فعال بودیم و هستیم و هم از آن سمت با مرکز نوآوری فناپ مثل تمامی زیرمجموعه‌هایش همکاری داریم. برخی از استارت‌آپ‌های فین‌تکی هم که زیرمجموعه مرکز نوآوری فناپ شده‌اند کمک و حمایت می‌کنیم و سعی می‌کنیم آن‌ها را هم به جایی برسانیم.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه